LUK
Home Cheerleading Jule Cup

Som tidligere år søger vi arrangører til vores tre årlige konkurrencer i cheerleading for de to sæsoner 2018/ 19 og 2019/20.

Prospekt for afholdelse af konkurrencerne kan ses her

 

Deadlines og proces:

  1. Ansøgerne skal senest d. 4. februar 2018 tilkendegiver, hvis man ønsker at ansøge på én eller flere konkurrencer. Her ønskes en kort beskrivelse af:
    • Konkurrencehal
    • Opvarmningshal
    • Omklædningsfaciliteter
    • Skoleovernatning
    • Andre faciliteter
  2. DAFF går herefter i dialog med de klubber, der ønsker at byde ind på afviklingen.
  3. Sidste frist for at indsende endelige ansøgning er 1.  marts 2018.
  4. DAFF kan herefter bede om evt. yderligere oplysninger.
  5. DAFF vil medio marts 2018 udvælge arrangørerne.

 

Udvælgelse af arrangører

Alle ansøgninger vurderes i første omgang ud fra indhold, økonomi, klubbens erfaring med at afholde konkurrencer samt forventninger til samarbejdet. Herefter fordeles konkurrencerne ud fra følgende kriterier:

  • Fordeling af konkurrencerne på flest mulige klubber – som udgangspunkt kan samme klub ikke have samme konkurrence to gange i træk
  • Jævn geografisk fordeling af konkurrencerne
  • Fordeling i forhold til, hvornår klubben sidst har afholdt en konkurrence

 

Fordeling af konkurrencerne sket i samarbejde mellem DAFFs administration og Mikael Sohn Ottesen. Dette sikre en uvildig fordeling af konkurrencerne.

TIDSPLAN JULE CUP 2017

Velkomst ved  DAFF – Mikael Sohn Ottesen 08:55
Partner stunt; Junior Elite (Level 5)
Rockets Sunlight Rockets Cheerleaders 09:00
Partner stunt; Senior Premier (Level 6)
Rockets MoonLight Rockets Cheerleaders 09:05
Rockets Venus Elem Roockets Cheerleaders 09:10
Vikings Lightning Vikings Cheerleaders 09:15
Rockets Fuse Rockets Cheerleaders 09:20
Group stunt; Junior All Girl Elite (Level 5)
Scorpions Cousins Randers Cheerleaders 09:25
Jam Exeed Jam Cheer Aalborg 09:30
Rockets Delphinus Rockets Cheerleaders 09:35
Jam Eclipse Jam Cheer Aalborg 09:40
Jam Empeiria Jam Frederikshavn Cheerleaders 09:45
Jam Enchanted Jam Cheer Aalborg 09:50
Group stunt; Junior Coed Elite (Level 5)
Rockets Neemo Rockets Cheerleaders 09:55
Rockets Blue Sky Rockets Cheerleaders 10:00
Group stunt; Senior All Girl Premier (Level 6)
Rockets Champ Rockets Cheerleaders 10:05
Foxy Supreme Foxy Cheerleaders / GIF-Gym 10:10
Vikings Bifrost Vikings Cheerleaders 10:15
Group stunt; Senior Coed Premier (Level 6)
Rockkets Cassini (UDGÅR) Rockets Cheerleaders 10:20
Jam Enjoy Jam Cheer Aalborg 10:25
Opstilling til indmarch 10:30
Holdene klar til indmarch 10:50
Indmarch 11:00
Velkomst ved Randers Cheerleaders 11:15
Velkomst ved  DAFF – Mikael Sohn Ottesen 11:20
Junior (Level 3)
Rockets Venus (UDGÅR) Rockets Cheerleaders 11:20
Tigers Energy Aarhus Tigers Cheerleaders 11:27
Eagles Cheerleaders Eagles Cheerleaders Junior 11:34
BlackBirds Frederissund OAKS 11:41
All Star Thunder All Star Cheerleaders Aarhus 11:48
Foxy Extreme Foxy Cheerleaders / GIF-Gym 11:55
Vikings Ravns Vikings Cheerleaders 12:02
Jam  Extreme Jam Cheer Aalborg 12:09
Jam Experience Jam Frederikshavn Cheerleaders 12:16
Rockets Discovery Rockets Cheerleaders 12:23
Tigers Excited Aarhus Tigers Cheerleaders 12:30
Frokost
 Junior (Level 4)
Rockets Gravity Rockets Cheerleaders 13:20
Senior (Level 4)
Rockets Viper Rockets Cheerleaders 13:27
CC Vision Copenhagen Cheerleaders 13:34
Peewee Minors (Level 1)
Jam Elephant Jam Frederikshavn Cheerleaders 13:39
Turtles Snap Randers Cheerleaders 13:44
Rockets Sputnik Rockets Cheerleaders 13:49
PeeWee (Level 2)
All Star Power All Star Cheerleaders Aarhus 13:54
Foxy Pirates Foxy Cheerleaders / GIF-Gym 13:59
Spiders Aggressive Randers Cheerleaders 14:04
Rockets Stardust Rockets Cheerleaders 14:09
Tigers Starlets Aarhus Tigers Cheerleaders 14:14
Vikings Tyrlinger Vikings Cheerleaders 14:19
Jam Energy Jam Cheer Aalborg 14:24
Jam Electric Jam Frederikshavn Cheerleaders 14:29
Tigers Charm Aarhus Tigers Cheerleaders 14:34
Pause
Cheerleading; Peewee (Level 3)
CC Imagination Copenhagen Cheerleaders 14:50
Rockets Apollo Rockets Cheerleaders 14:57
Eagles Cheerleaders Eagles Cheerleaders Peewee 15:04
Foxy Fury Foxy Cheerleaders / GIF-Gym 15:11
Jam Excited Jam Cheer Aalborg 15:18
Tigers Spirit Aarhus Tigers Cheerleaders 15:25
Spiders Attack Randers Cheerleaders 15:32
Jam Express Jam Frederikshavn Cheerleaders 15:39
CC Desire Copenhagen Cheerleaders 15:46
Rockets Shooting Star Rockets Cheerleaders 15:53
Pause
Cheerleading; Junior All Girl Elite (Level 5)
Tigers Fusion Aarhus Tigers Cheerleaders 16:20
Foxy Evolution Foxy Cheerleaders / GIF-Gym 16:27
Scorpions Strike Randers Cheerleaders 16:34
Rockets Fire ‘n’ Smoke Rockets Cheerleaders 16:41
Tigers Flawless Aarhus Tigers Cheerleaders 16:48
Jam Exquisite Jam Cheer Aalborg 16:55
Jam Explosion Jam Frederikshavn Cheerleaders 17:02
Cheerleading; Junior Coed Elite (Level 5)
Rockets Evil Eye Rockets Cheerleaders 17:09
Cheerleading; Senior All Girl Premier (Level 6)
Rockets Pioneer Rockets Cheerleaders 17:16
Tigers Unique Aarhus Tigers Cheerleaders 17:23
Cheerleading; Senior Coed Premier (Level 6)
Rockets Curiosity Rockets Cheerleaders 17:30
Jam Elite Jam Cheer Aalborg 17:37
Cobras Venom Randers Cheerleaders 17:44
17:51
Udøvere til opvarmningshal
Opstilling til indmarch 18:05
Holdene klar til indmarch 18:15
Indmarch 18:20
Præmieoverrækkelse (Level 1 & 2) 18:30
Præmieoverrækkelse (Group & Partner Stunt) 18:45
Præmieoverrækkelse (Level 3-6) 19:00
Slut 19:20

Lørdag d. 18. november 2017 åbner DAFF og Randers Cheerleaders dørene for dette års Jule Cup i Arena Randers. Deadline for tilmelding er nået, og alle hold er tilmeldt.

Vi glæder os til at konkurrence-sæsonen skydes i gang, og se hold fra hele Danmark.

Tidsplan: Tidsplan Jule Cup 2017

Billetsalg

Forsalg
Entré voksne i forsalg 95 kr.
Entré børn (6 – 12 år) i forsalg 55 kr.

Køb billetter her: Safeticket

På dagen
Entré voksne i indgangen 110 kr.
Entré børn (6 – 12 år) i indgangen 60 kr.
Børn under 6 år er gratis ifølge med voksne.

I Arenaen vil der være mulighed for at betale billetterne med kontanter eller MobilePay.

Konkurrence sted 

Randers Arena, Fyensgade 1, 8900 Randers

Opvarmningen foregår i en hal i forbindelse med Randers Arena.

Facebookside & Instagram 

Facebookside/begivenhed: Cheerleading Julecup 2017

Brug hastag: #julecup2017

 

 

Fotograf: Per Kronvold

Tirsdag stemte IOC – den Internationale OL Komité – for anerkendelsen af cheerleading som en OL sportsgren. Dermed har cheerleading modtaget en foreløbig godkendelse og grundlaget for at søge om at blive optaget som officiel OL sportsgren.

Den foreløbige godkendelse gælder i op til tre år. På ethvert tidspunkt indenfor de tre år, kan komitémedlemmerne stemme for at optage cheerleading som en officiel OL sportsgren. Dog kan cheerleading tidligst opnå fuldt medlemskab ved IOC-mødet i Lima til september 2017.

Den foreløbige godkendelse kommer som en del af IOCs arbejde for at skabe et mere appellerende OL for unge mennesker. ”Cheerleading er en sport med stigende popularitet. Den har et stærkt fokus på ungdommen og det har vi lagt mærke til” siger sportsdirektør i IOC, Kit McConnell.

Som en del af den foreløbige godkendelse vil den Internationale Cheerleading Union modtage $25.000 årligt og samtidig have mulighed for at søge om yderligere støtte.

Læs mere her:

New York Times: Cheerleading and Muay Thai Given Provisional Olympic Status

AOL News: Muaythai, cheerleading granted provisional Olympic status

Inside The Games: Muay thai and cheerleading provisionally recognised by IOC Executive Board

Dagen har dirret af nervøsitet, spænding og energi i uanede mængder. Nu har alle hold vist deres rutiner i de forskellige kategorier og vinderne er fundet.

PeeWee Minors

  • Turtles Snap har fået diplomer og pokal for deltagelse

 

PeeWee B

  • Alle hold har fået diplomer og pokaler for deltagelse

 

PeeWee A

  1. plads: Spiders Attack
  2. plads: Rockets Apollo
  3. plads: Jam Express

 

Junior B

  1. plads: Rockets Discovery
  2. plads: Jam Extreme
  3. plads: Charmers Imagine

 

Junior Cheer Elite – Coed 

  1. plads: Jam Explosion
  2. plads: Rockets Sleeping Beauty

 

Junior Cheer Elite – All Girl

  1. plads: Charmers Enchanted
  2. plads: Rockets Fire’n’Smoke
  3. plads: Scorpions Strike

 

Senior Cheer B

  1. plads: JAM Excellence

 

Senior Cheer Premier – Coed

  1. plads: Cobras Venom
  2. plads: Rockets Curiosity
  3. plads: Jam Elite

 

Senior Cheer Premier – All Girl

  1. plads: CC Illusion
  2. plads: Rockets Pioneer
  3. plads: Tigers Unique

 

Se pladseringerne for alle hold i alle kategorier her.

FØLG OS PÅ