Forside Cheerleading Cheerleading Landshold 2020

Cheerleading landsholdene er gået i gang med forberedelserne til VM 2020, der finder sted i Orlando, Florida, den 28-29 april 2020.

Der har været try-out og bruttotrupperne til begge landshold er udtaget, og nu starter træningerne for alvor. Bruttotrupperne vil blive reduceret i løbet af de næste måneder, indtil de endelige hold er på plads.

Trænerteam

Trænerteam er på plads – for All Girl landsholdet er Mie Høg Hegaard træner, og har Fanni Liv Engelbrecht som assistent. Trænerfor Coed er Gerardo Redondo Mora, og har Demmi Wu og Anine Dittmer som assistenter.

COED
Navn Hold Klub
Albert Damgaard Jensen Coed Rockets Cheerleaders
Anders Winter Coed Vikings
Cecilie Rugbjerg Coed Jam Frederikshavn
Celina Hjortshøj Svanborg Coed Jam Aalborg
Daniel Frausing Coed Vikings
Ellie Fie Frewert Coed Rockets Cheerleaders
Emil Sejdenfaden Bagge Coed Rockets Cheerleaders
Frederik Knust Nielsen Coed Rockets Cheerleaders
Frederik Oliver Petersen Coed Rockets Cheerleaders
Katrine Olsen Coed Jam Frederikshavn
Lasse Damsgaard Sørensen Coed Randers Cheerleaders
Lasse Salomonsson Coed Rockets Cheerleaders
Louise Thostrup Devine Coed Copenhagen Cheerleaders
Luca Mortang Coed Rockets Cheerleaders
Maria Reppien Eickworth Coed Rockets Cheerleaders
Mathilde Rugbjerg Coed Jam Frederikshavn
Miamiranda Emilie Celinder Coed Rockets Cheerleaders
Sandra Djordjevic Coed Rockets Cheerleaders
Silene Chainisong Mortensen Coed Rockets Cheerleaders
Simon Skou Coed Vikings
STAFF
Gerardo Alexander Redondo Mora Træner Copenhagen Cheerleaders
Demmi Wu Assistent JAM Aalborg
Anine Dittmer Assistent GIF Cheerleading
All Girl
Navn Hold Klub
Mie Kozak Frederiksen All Girl Randers Cheerleaders
Miamiranda Emilie Celinder All Girl/Coed Rockets Cheerleaders
Julie Fiil Frandsen All Girl Randers Cheerleaders
Cecilie Jørhof Singer All Girl Rockets Cheerleaders
Sara Marhilde Vassard All Girl Randers Cheerleaders
Mia Schmidt Nielsen All Girl JAM Aalborg
Silke Hedegaard Moseb All Girl JAM Aalborg
Felia Soldthved Bak All Girl Golden Angels Cheerleaders
Liv Bjørnebod Gaardbye All Girl Aarhus Tigers Cheerleaders
Frida Ditlev Petersen All Girl Randers Cheerleaders
Silke Lewalski All Girl Rockets Cheerleaders
Jazmin Lise Suwantrai Nørrevig All Girl Rockets Cheerleaders
Anna Risager Jensen All Girl JAM Aalborg
Ellie Fie Frewert All Girl/Coed Rockets Cheerleaders
Simone Gundorf Madsen All Girl Rockets Cheerleaders
Anika Hedegaard All Girl Golden Angels Cheerleaders
Tilde Ottosen Paulsen All Girl Aarhus Tigers Cheerleaders
Freja Steen Hansen All Girl Rockets Cheerleaders
Cecilie Jungersen Andersen All Girl Aarhus Tigers Cheerleaders
Anine Pernille Bøgholm All Girl Rockets Cheerleaders
Ida Knudsen Ellermann All Girl Randers Cheerleaders
Frederikke Skjold Elnegaard All Girl JAM Aalborg
Alika Xaviera Vivica Viola Z Schmidt All Girl Rockets Cheerleaders
Ea Aaboe Jørgensen All Girl Aarhus Tigers Cheerleaders
Kamille-My Genz Offenberg All Girl Aarhus Tigers Cheerleaders
Nanna Óttarsdóttir All Girl Aarhus Tigers Cheerleaders
Katja Flensborg Stamer All Girl Rockets Cheerleaders
Lærke Victoria Blytmann All Girl Copenhagen Cheerleaders
Nathali Klante Skjoldemose All Girl Copenhagen Cheerleaders
Jill Topp Rødland All Girl Foxy Cheerleaders
Nanna Rex Madsen All Girl Copenhagen Cheerleaders
Emma Victoria Bølle All Girl Copenhagen Cheerleaders
Sara Skjødt Hollitsch Fjaestad All Girl JAM Frederikshavn
Cecilie Dithmer Holst All Girl JAM Aalborg
STAFF
Mie Høg Hegaard Træner Randers Cheerleaders
Fanni Liv Engelbrecht Assistent Copenhagen Cheerleaders