LUK
Home Amerikansk fodbold U19 landsholdet

Starters til kampen mod Frankrig er netop annonceret!
 
OFFENSE
QB 11 Alexander Schwartz-Kristensen
RB 24 August Baunehøj Lillie
WR 3 Victor Løvenholt Alvan Mazanti
WR 14 Jonathan Steinhauer Nielsen
WR 84 Julius Bunk Hansen (C)
HB 89 Andreas Keldskov Paaske
OL 75 William Emil Yus Hansen
OL 58 Fabian Hiemstra Christoffersen
OL 57 Victor Harfot Richardy
OL 72 Mads Christian Højen Hansen
OL 64 Mathias Flemming Moyel Nielsen
DEFENSE
DE 41 Allexsander Schmidt Klose
DE 67 Aske Byskov Juul Mikkelsen
DT 50 Haryad Farhad Naziri Zada
DT 95 Christian Nielsen Flarup
LB 37 Frederik Henrik Norby Dalsgaard
LB 1 David Tawake Christoffersen (C)
LB 45 David Søndergaard Helqvist
LB 35 Lukas Djarling Jensen
CB 2 Rasmus Vestberg Haudrum
SS 7 Oskar Bonde Gabriel
WS 12 Lukas Bjerg Hansen
SPECIAL TEAMS
K 28 Jacob Lindholm Søndergård
P 16 Lasse Thorsø Nielsen

U19 EM er i fuld gang. Du kan her på siden finde program og andre gode links.

Roster: https://www.daff.dk/amerikanskfodbold/landshold/u19-landsholdet/45-mand-roster/

Starters Danmark vs. Frankrig: https://www.daff.dk/starters-dk-vs-fra/

EM program

29. juli
A 21.00 Sverige vs. Norge C.S. Bernardi stadion
B 17.00 Østrig vs. Spanien Arcoveggio Stadium
C 21.00 Danmark vs. Italien Arcoveggio Stadium
D 17.00 Frankrig vs. Finland C.S. Bernardi stadion
1. august
E 21.00 Sverige vs. Frankrig C.S. Bernardi stadion
F 21.00 Østrig vs. Danmark Arcoveggio Stadium
G 17.00 Finland vs. Norge C.S. Bernardi stadion
H 17.00 Italien vs. Spanien Arcoveggio Stadium
4. august
Finale 21.00 Sverige vs. Østrig Arcoveggio Stadium
Bronzekamp 17.00 Danmark vs.Frankrig Arcoveggio Stadium
5. plads 12.30 Finland vs. Spanien C.S. Bernardi stadion
7. plads 09.00 Italien vs. Norge C.S. Bernardi stadion

 

Se mere på hjemmeside for U19EM her, og følg med på daff.dk og på vores facebook, hvor vi vil komme med informationer efterhånden som vi modtager dem.

Streaming

Kampene streames via Fidaf TV: https://youtu.be/xJyZas5tjCk

Det var fra starten en stor opgave, som det danske U19 landshold var sat på at skulle løse. Alle trænere udtalte op til kampen, at det ikke var en umulig opgave, blot et svær en. Og det var det. Østrig vandt overbevisende 45-6, og sender Danmark i bronzekampen mod Frankrig d. 4. august kl. 17:00 på Arcoveggio Stadium.

Østrig kommer bedst fra start på et langt kast direkte i endzone. Pat is good, og stillingen er 7-0 i starten af første quarter. I starten af 2. quarter er de på spil igen, 14-0.Danmark bliver ved med at kæmpe, og David Espersen får Danmark ned af banen, og på Østrigs 2 yd linje finder August Lillie et hul i forsvaret, og finder endzone. Pat is no good, og stillingen i midten af 2. qtr er 14-6. Stillingen holder dog ikke længe, da østrigerne igen tager sagen i egen hånd, og kommer hurtigt ned af danskernes banehalvdel. Danskerne kan ikke få stoppet den østrigske maskine, som virker meget opsatte på at få sat flere point på tavlen. Østrigs QB tager sagen i egen hånd, og sætter flere point på tavlen. I næste spilserie er østrigerne igen på spil, og stillingen er 28-6 ved pausen.

Østrig havde ikke tid til at sætte ned for tempoet, og danskerne ser ud til at have fået en peptalk i pausen, for der blev spillet godt på begge sider af bolden. Men på et 100 yard kast til Danmark 1yd linje, løber østrigerne den ind, og stillingen er 35-6. Østrigerne er ikke til at stoppe for Danmark, og de får stille og roligt sat flere point ind.

Kampen ender med stillingen 45-6, og Østrig sender derfor Danmark videre i bronzefinalen, hvor Frankrig venter. Frankrig havde en hård og tæt kamp mod Sverige, og det bliver spændende at se, hvordan Danmark løser denne opgave.

Det var virkelig flot spil af østrigerne, og selvom det danskerne havde godt fat i dem, var de ikke til at stoppe. “Vi er virkelig stolte af vores drenge, som bliver ved med kæmpe. Det var en svær opgave idag” udtaler Simon Sonnesen, Special Team Coordinator, efter kampen, som også omtaler østrigerne som “Den østrigske maskine”. Alt hvad østrigerne rørte ved fungerede, og det var desværre for stor en opgave for danskerne at løse.

MVP for Danmark: David Tawake Christoffersen, 7 tackles.

Danmark skal spille bronzekamp mod Frankrig d. 4. august kl. 17:00 påArcoveggio Stadium. Kampen streames live.

Denne guide bliver opdateret, så snart vi har informationer til jer: https://www.daff.dk/u19-em-guide/

Ved team-møde kl. 23:30 er starters til kampen mod Østrig blevet annonceret!

Position Jersey Number Full Name
OFFENSE
QB 11 Alexander Schwartz-Kristensen
RB 31 Magnus Nørgaard
WR 14 Jonathan Steinhauer Nielsen
WR 82 Magnus Buus Madsen
WR 84 Julius Bunk Hansen (C)
HB 89 Andreas Keldskov Paaske
OL 75 William Emil Yus Hansen
OL 58 Fabian Hiemstra Christoffersen
OL 68 Nicolai Sebastian Stiborg
OL 72 Mads Christian Højen Hansen
OL 64 Mathias Flemming Moyel Nielsen
DEFENSE
DE 41 Allexsander Schmidt Klose
DE 67 Aske Byskov Juul Mikkelsen
DT 77 Jakob Hauge Sørensen
DT 95 Christian Nielsen Flarup
LB 1 David Tawake Christoffersen (C)
LB 36 William Kidmose Henriksen (C)
LB 45 David Søndergaard Helqvist
CB 2 Rasmus Vestberg Haudrum
CB 33 Victor Kofod Christensen
Safety 7 Oskar Bonde Gabriel
Safety 12 Lukas Bjerg Hansen
SPECIAL TEAMS
K 28 Jacob Lindholm Søndergård
P 16 Lasse Thorsø Nielsen

Ved team-møde kl. 23:30 er starters til kampen mod Italien blevet annonceret!

OFFENSE
QB Christoffer Bay Carstens
RB David Mac Espersen
WR Victor Løvenholt Alvan Mazanti
WR Magnus Buus Madsen
WR Julius Bunk Hansen (C)
HB Andreas Keldskov Paaske
OL William Emil Yus Hansen
OL Fabian Hiemstra Christoffersen
OL Nicolai Sebastian Stiborg
OL Mads Christian Højen Hansen
OL Mathias Flemming Moyel Nielsen
DEFENSE
DE Allexsander Schmidt Klose
DE Aske Byskov Juul Mikkelsen
DT Christian Nielsen Flarup
DT Haryad Farhad Naziri Zada
LB David Tawake Christoffersen (C)
LB William Kidmose Henriksen (C)
LB David Søndergaard Helqvist
LB August Parry Nielsen
CB Rasmus Vestberg Haudrum
CB Victor Kofod Christensen
Safety Lukas Bjerg Hansen
SPECIAL TEAMS
K Jacob Lindholm Søndergård
P Lasse Thorsø Nielsen

 

Se hele rosteren her: https://www.daff.dk/amerikanskfodbold/landshold/u19-landsholdet/45-mand-roster/

Danmarks U19-landshold i amerikansk fodbold skal til U19 EM 29. juli til 4. august i Bologna, Italien, og har netop afsluttet den sidste træningslejr i Danmark inden afrejsen til Bologna den 26. juli.

Forberedelserne startede for ca. 12 måneder siden, først med en træningslejr efterfulgt af deltagelse i U19 Nordiske Mesterskaber. I år har holdet været i træningslejr i påsken, og har 4 -7. juli været i træningslejr i Middelfart – og nu er holdet klar til U19 EM og de 45 spillere er udtaget.

Værterne fra Italien arbejder på en hjemmeside specifik til U19 EM, hvor informationer om turneringen vil blive lagt på, såsom billetter, streaming med mere – indtil den er klar, er der mere info på: https://www.daff.dk/u19-em-i-bologna-program/?fbclid=IwAR1DtFDC0dH2xM_h_LuNI1Q7tNGhaWUvCfdvSt9zAFl8VZgXxxzpMh6eCi8

Roster

Jersey No. Name Pos. Club Team
1 David Tawake Christoffersen LB Søllerød Gold Diggers
2 Rasmus Vestberg Haudrum DB Triangle razorbacks
3 Victor Løvenholt Alvan Mazanti WR Triangle Razorbacks
4 August Parry Nielsen LB Copenhagen towers
7 Oskar Bonde Gabriel DB Slagelse Wolfpack
11 Alexander Schwartz-Kristensen QB Triangle Razorbacks
12 Lukas Bjerg Hansen DB Triangle Razorbacks
14 Jonathan Steinhauer Nielsen WR Søllerød Gold Diggers
16 Lasse Thorsø Nielsen K Aarhus Tigers
18 Christoffer Bay Carstens QB Randers thunder
19 Nicholaj Stokholm Birkjær Nielsen DB Amager Demons
21 Anders Munch Borgwardt DL Triangle Razorbacks
24 August Baunehøj Lillie RB Copenhagen Towers
25 Lukas Thomsen DB Aarhus Tigers
26 Niels Rene Skovgaard DB Amager demons
27 Nikolaj Magnus Brosolat Pedersen HB Copenhagen Towers
28 Jacob Lindholm Søndergård DB Esbjerg Hurricanes
30 David Mac Espersen RB Triangle Razorbacks
31 Magnus Nørgaard RB BGI Wolves
33 Victor Kofod Christensen DB Amager Demons
35 Lukas Djarling Jensen LB Kronborg Knights
36 William Kidmose Henriksen LB AaB 89ers
37 Frederik Henrik Norby Dalsgaard LB Kronborg Knights
41 Allexsander Schmidt Klose DL Triangle Razorbacks
45 David Søndergaard Helqvist LB Copenhagen Towers
50 Haryad Farhad Naziri Zada DL Søllerød Gold Diggers
53 Rasmus Nyholm Lass Jensen DL Søllerød gold diggers
54 Tobias Vandborg Kolding DL Frederikssund Oaks
56 Magnus Mølgaard Møller OL Triangle Razorbacks
57 Victor Harfot Richardy OL Esbjerg Hurricanes
58 Fabian Hiemstra Christoffersen OL Aalborg 89´ers
64 Mathias Flemming Moyel Nielsen OL Søllerød Gold Diggers
65 Mads Sjødin DL Triangle Razorbacks
67 Aske Byskov Juul Mikkelsen DL Triangle Razorbacks
68 Nicolai Sebastian Stiborg OL Copenhagen Tomahawks
72 Mads Christian Højen Hansen OL Aarhus Tigers
75 William Emil Yus Hansen OL The kiski school pa
77 Jakob Hauge Sørensen DL Kronborg Knights
80 Lucas Samuelsen Bach WR AaB 89ers
82 Magnus Buus Madsen WR Esbjerg Hurricanes
84 Julius Bunk Hansen WR BGI Wolves
87 Jonathan Schnack Ahrenkilde WR Kronborg Knights
88 Nicolaj Hornskov WR Triangle Razorbacks
89 Andreas Keldskov Paaske HB Søllerød Gold Diggers
95 Christian Nielsen Flarup DL Århus Tigers
NA Name NA Club Team
Lars Carlsen DAFF
Thomas Olsen Kipp DAFF
Daniel Lassen DAFF
Simon Andreas Sonnesen DAFF
Morten Ryssel Ramsgaard DAFF
Adrian David Teague DAFF
Nikolaj Kæseler DAFF
Stephen McCusker DAFF
Torben Anton Bodilsen DAFF
Simon Rasmussen DAFF
Asger Nybo Brostrøm DAFF
Lau Blaabjerg Hartoft DAFF
Henrik Alvan Mazanti DAFF
Sanne Ewé DAFF
Nicklas Bolmgren DAFF
John Skjørbæk DAFF
Josephine Olsen Kipp DAFF
Birgitte Hartmann Carlsen DAFF
Caroline Hartmann Carlsen DAFF

Nu er der ikke lang tid igen!!!!

U19 EM skydes i gang d. 29. juli, hvor Danmark møder Italien på Arcoveggio Stadium kl. 21.00. Hvis vi vinder den, skal vi spille alle vores resterende kampe på samme stadion, hvis vi taber den, skal vi spille kampene den 4. august på C.S. Bernardi stadion.

EM program

29. juli
A 21.00 Sverige vs. Norge C.S. Bernardi stadion
B 17.00 Østrig vs. Holland Arcoveggio Stadium
C 21.00 Danmark vs. Italien Arcoveggio Stadium
D 17.00 Frankrig vs. Finalnd C.S. Bernardi stadion
1. august
E 21.00 Vinder Game A vs. Vinder Game D C.S. Bernardi stadion
F 21.00 Vinder Game B vs. Vinder Game C Arcoveggio Stadium
G 17.00 Taber Game D vs. Taber Game A C.S. Bernardi stadion
H 17.00 Taber Game C vs. Taber Game B Arcoveggio Stadium
4. august
Finale 21.00 Vinder Game E vs. Vinder Game F Arcoveggio Stadium
Bronzekamp 17.00 Taber Game F vs. Taber Game E Arcoveggio Stadium
5. plads 12.30 Vinder Game G vs. Vinder Game H C.S. Bernardi stadion
7. plads 09.00 Taber Game H vs. Taber Game G C.S. Bernardi stadion

Der er endnu ikke oprettet en hjemmeside for U19EM, men følg med på daff.dk og på vores facebook, hvor vi vil komme med informationer efterhånden som vi modtager dem.

Streaming

Kampene streames via Fidaf TV: https://youtube.com/channel/UCnYE3T27BM2I3Swywm1hpKA?fbclid=IwAR3fMVrNT4GBNz5jVfEt7ne8nlytcd3PRmGM6wNBBmhUocx8oc1dOEzX2n4

 

DAFF inviterer trænere i amerikansk fodbold til en kombineret ”Coaching Clinic” og ”Åbent Hus” lørdag den 20. april i forbindelse med U19-landsholdets påske camp

U19-landsholdet er i gang med forberedelserne til sommerens U19 Europamesterskaber, og er i den forbindelse i camp i påsken (18.-21. april) i Middelfart, og DAFF vil gerne invitere alle interesserede trænere til at komme til campen lørdag den 20. april, for at se og lære hvordan landsholdet gør tingene. Der vil være 2 erfarne landsholds coaches på plads til at guide alle gennem dagen, samt at afholde en coaching clinic i løbet af dagen. Guiderne vil forklare hvad der sker undervejs, og der vil være mulighed for at stille spørgsmål.

Guiderne er Victor Ebsen Andersen og John Hansen.

Victor har været spiller på både U19-landsholdet og A-landsholdet, og har også været træner på begge hold – i øjeblikket er Victor defense coordinator på A-landsholdet.

John har ikke været landsholdsspiller, men har til gengæld en del flere års erfaring som træner på et landshold, idet John som Victor har været træner på både U19-landsholdet og A-landsholdet – i øjeblikket er John special team coordinator på A-landsholdet.

Hvem kan tilmelde sig?

Målgruppen er alle trænere, såvel nye som erfarne, og følgende emner vil blive berørt i løbet af dagen – planlægning af træning, valg og udførelse af øvelser, taktiske overvejelser når man er på landshold kontra klubholdstruktur – der vil taget udgangspunkt i landsholdsprogrammet, og der er adgang til gruppemøder, team møder, koordinatormøder, coachmøder, træninger med mere.

Deltagelse er gratis, dog skal der betales for frokost og aftensmad, hvis man ønsker at spise sammen med holdet – vi har ikke den endelig pris på dette endnu, og info på dette vil tilgå de tilmeldte så snart vi har det præcis beløb.

Vi har plads til 30 deltagere, og da vi ønsker så mange klubber som muligt skal have chancen for at få nogle trænere med, vil tilmelding være en kombination af ”Først til Mølle” samt begrænsning på antal trænere fra hver klub.

I første omgang vil det være muligt for en klub at tilmelde 2 trænere – men klubben kan sætte flere på venteliste, som vil få muligheden for at deltage, hvis der er plads efter deadline.

Tilmelding forgår ved at sende mail til Udviklingskonsulent Lars R. Kaysen på lrk@daffmail.dk, hvor der står navnene på op til 2 trænere klubben gerne vil tilmelde, samt evt. flere navne klubben ønsker på venteliste – tilmeldingen lukker når vi har 30 tilmeldte og senest søndag den 31. marts.

Man skal vælge 2 positioner, som man prioriterer, og så vil vi fordele ud fra hvad der praktisk er muligt ved møder med mere.

Vi håber mange trænere vil benytte lejligheden.

Tid og sted

Lørdag den 20. april

Hyllehøjskolen, Hyllehøjvej 19, 5500 Middelfart.

Program for dagen

Der vil kunne forekomme mindre ændringer i programmet, afhængig af hvis U19-landsholdet foretager ændringer.

10:00 Velkommen, Introduktion til dagen, Information om forestående træning

10:50 Observer træning

12:45 Frokost sammen med U19-landsholdets coaches

13:15 Opsamling ved Victor og John

13:30 U19-landsholdets HC – info om landsholdet / Q&A

13:45 O/D clinic ved Victor og John

15:15 Møde med pos. coaches vedr film

15:30 Observer Grp. meetings/video

16:20 Observer Coach meeting O/D

16:30 Observer Co.ord. Meeting

16:50 Observer Coach meeting

17:10  Observer træning – positions fordelt

19:00 Q&A med U19-landsholdets co-ordinatorer

19:30 Aftensmad med U19-landsholdets coaches

20:00 Den officielle del er slut, men alle er velkomne til at blive og deltage i filmsession med positionscoaches, samt efter følgende grupper og det afsluttende team møde.

Team mødet slutter ca kl. 22:30

Her følger en oversigt over landsholdsaktiviteterne i 2019 for amerikansk fodbold.

Det gøres opmærksom på, at der stadig forhandles og planlægges på nogle af aktiviteterne, så der kan forekomme ændringer, men vi vil gerne præsentere så meget som muligt på nuværende tidspunkt.

U17-landsholdet

U17-landsholdet skal spille U17 NM i uge 42 i Norge

Planen er at der skal afholdes camp 1 – 4 august, nærmere info om camp følger senere, og skal tages med et forbehold, da aftalen ikke er på plads endnu.

Selve udtagelsesprocessen arbejdes der på i øjeblikket – så snart den er på plads præsenterer vi den.

I 2019 er U17-landsholdet for spillere født i 2002, 2003, 2004.

Hold øje med denne side, som bliver opdateret så snart vi ved mere

U19-landsholdet

U19-landsholdet skal i 2019 spille U19 Europa Mesterskaber – og vi er direkte kvalificerede.

Selve U19EM spilles fra den 28. juli til den 4. august i Bologna – forventet afrejse for det Danske U19-landshold er den 26. juli med hjemkomst den 5. august.

Vi planlægger camp i påsken, samt 4-8 juli – dette er ikke 100% på plads endnu, så det skal tages med forbehold.

Vi starter op med ”Åbne minicamps” som er for alle der har lyst og interesse i at prøve, at komme på Danmarks U19-landshold i amerikansk fodbold – lørdag den 2. marts både i vest og øst (09:00 – ca. 12:00 på BGI og 16:00 – ca. 19:00 på Gentofte Sportspark). Mere info kan læses på nyheden specifikt for U19-landsholdet, hvor også tilmelding med mere fremgår.

Derudover vil der være et par minicamps mellem påske-camp og juli-camp – mere info om dette følger senere.

U19-landsholdet opererer med 4 årgange på holdet, og da vi er i 2019, er det følgende årgange der kan komme i betragtning til U19-landsholdet:

Spillere født i 2000, 2001, 2002 og 2003.

Se planen for U19 landsholdet her.

A-landsholdet

IFAF har ændret formatet for Europa Mesterskaberne, så EM nu spilles over en 2-årig periode med gruppespil det første år, og selve EM det andet år – præcis hvordan selve EM skal afvikles er ikke helt på plads endnu.

Hold øje med denne side, som bliver opdateret så snart vi ved mere

 

2019 er et U19 EM-år, og på baggrund af sidste U19 i 2017, samt tilmeldte lande til dette års U19EM, så er Danmarks U19-landshold direkte kvalificeret til U19 Europa Mesterskaberne 2019, der finder sted i Bologna, Italien, fra den 29. juli til den 4. august 2019. (Danmarks U19-landshold forventes at rejse til Bologna fredag den 26. juli og hjem mandag den 5. august 2019).
Forberedelserne til U19EM bliver som nedenstående – der skal tages forbehold for mindre ændringer, da alle aftaler, ikke er helt på plads endnu.

Vi starter op med ”Åbne minicamps” som er for alle der har lyst og interesse i at prøve, at komme på Danmarks U19-landshold i amerikansk fodbold. De ”Åbne minicamps” er obligatoriske hvis man vil på U19-landsholdet i 2019 – så alle spillere fra U19-landsholdet i 2018 SKAL komme til ”Åbne mincamps”.  De spillere der befinder sig i USA på high-school, og er interesseret i U19-landsholdet, men ikke kan ”Åbne minicamps”, skal kontakte DAFFs Sportschef Lars Carlsen lc@daffmail.dkmed henblik på at få en speciel aftale. Spillere der af anden grund ikke kan ”Åbne minicamps” skal ligeledes kontakte DAFFs Sportschef Lars Carlsen, for at finde anden løsning hvis muligt.

Efter de ”Åbne minicamps” inviteres ca. 90 spillere i camp i Påsken (mere detaljeret info følger senere), efter campen i påsken inviteres ca. 80 spillere til ”Test minicamps” i juni (arbejdsdatoer er 17. juni i vest og 19. juni øst.) efter ”Test minicamps” inviteres ca. 70 spillere i camp i staren af juli (arbejdsdatoer er 4. til den 7. juli) – i forbindelse med campen i juli udtages det endelig U19-landshold, der skal til Bologna og kæmpe om Europamesterskabet.

U19-landsholdet opererer med 4 årgange på holdet, og da vi er i 2019, er det følgende årgange der kan komme i betragtning til U19-landsholdet:

Spillere født i 2000, 2001, 2002 og 2003

Åbne minicamps for alle positioner – information om tilmelding findes længere nede i dette dokument.

Det er vigtigt, at de spillere der kommer til ”Åbne minicamps”, er sikre på, at de kan deltage i de efterfølgende arrangementer for U19-landsholdet.

Åbne minicamps – Vest
Lørdag den 2. marts kl. 09:00 – ca. 12:00
BGI Akademiet, Gramvej 3, 8783 Hornsyld
Træningen foregår på kunstgræs.
Deltagerbetaling: 0,- kr.

Åbne minicamps – Øst
Lørdag den 2. marts kl. 16:00 – ca. 19:00
Gentofte Sportspark, Ved Stadion 10, 2820 Gentofte (Kunstgræsbanen modsat side af stadion)
Træningen foregår på kunstgræs.
Deltagerbetaling: 0,- kr.

Alle spillere skal oprette og tilmelde sig via cbit

  • Klik på linket: http://www.eadministration.dk/kunde/kundelogin.asp?klient=833&menu=28
  • Hvis du er oprettet, skal du tilmelde dig.
  • Hvis du ikke har været med før, så skal du oprette dig med alle dine informationer – meget vigtigt, at du skriver dit navn præcis som det står i dit pas.
  • Klik på Menu, klik på U19-landsholdet, gå frem til den dato du ønsker at tilmelde dig, og tilmeld dig.

Som altid ved landsholdsarrangementer, skal gyldigt dansk pas medbringes.

Al kommunikation til spillerne vil komme via e-mail og SMS, og alle spillere bedes oprette og tilmelde sig hurtigst muligt.

Foreløbig program

Vær opmærksom på, at ændringer kan forekomme – efterhånden som tingene falder på plads, vil det blive annonceret.

Marts 2                             ”Åbne minicamps” vest og øst.

April 18 til 21                  Camp

Juni 17                              ”Test minicamp” vest

Juni 19                              ”Test minicamp” øst

Juli 4 til 7                         Camp

Juli 26                               Afrejse til Bologna og U19 EM

August 5                           Hjemkomst fra Bologna

FØLG OS PÅ